Pohřební ceremonie

Pohřební ceremonie nám pomůže vyrovnat se se ztrátou našeho milovaného.

Požehnání hřbitovní půdě

Těsně před obřadem připravíme společně půdu pro našeho milovaného.

V čem pomáhá:
Pomůže nám uvědomit si, že zesnulý bude teď odpočívat a nebude už s námi.

Co potřebujeme: Květiny, větvičky, bylinky, okvětní lístky. 

Jak se připravit: Svolat pozůstalé hodinu před obřadem k místu odpočinku.

Rozloučení nad hrobem

Po obřadu, po skončení oficiální části, se s pozůstalými chvíli zdržíme a společně se rozloučíme.

V čem pomáhá: Při této ceremonii přivykáme tomu, že zesnulý nás již opouští.

Co potřebujeme: Mít přístup k hlíně a možnost hodit hrst hlíny do hrobu.

Jak se připravit: Není potřeba žádná příprava.

Pietní zahrádka

Po kremaci náš milovaný často nemá “své místo”, které můžeme navštívit a strávit tam čas vzpomínkami na něj. Proto při této ceremonii vytvoříme malou pietní zahrádku, do níž pak rozptýlíme popel. Ceremonie nám navíc pomůže stmelit pozůstalé.

V čem pomáhá: Vytváříme místo, kde zasejeme naši lásku k zesnulému a naše vzpomínky na něj. Budou růst a kvést. Je to pocta zesnulému. Ceremonie nás navíc donutí zpomalit a uvědomit si přírodní životní cyklus.
Co potřebujeme: Zvolit vhodné místo, nejlépe soukromý pozemek. Pokud to bude v přírodě, ověřte si, že se na místě nechystá například stavba. Je dobré, když se zdroj vody nachází v blízkosti zahrádky. A nakonec se zamyslete nad označením zahrady. Mělo by to být něco, podle čeho ji bezpečně poznáte i po letech. Může se jednat o zvláštní kámen, pítko pro ptáky nebo malý závěsný zvonek na stromě.
Jak se připravit: Pozůstalé informujte, aby se pohodlně oblékli do oděvu, který si mohou ušpinit. Mohou přinést vlastní semínka nebo sazeničky.

Uložení urny

Tato ceremonie může být uskutečněna kdykoliv od okamžiku, kdy obdržíte urnu s popelem zesnulého. Lze ji provést neprodleně po kremaci či karu, ale i po delší době. Hodí se také v případě, kdy na obřadu byla větší skupina lidí, ale vy se chcete rozloučit ještě v menším kruhu například rodiny a přátel.

V čem pomáhá: Ceremonie nám pomáhá uvědomit si, že zesnulý už není mezi námi, a našel už své nové místo.

Co potřebujeme: Svolat pozůstalé na místo, kde bude urna finálně uložena (nejčastěji kolumbárium na hřbitově).

Jak se připravit: Není potřeba žádná příprava, spolu vše připravíme. Můžete si ale například promyslet, jakou píseň byste si třeba chtěli spolu s pozůstalými zazpívat nebo jakou báseň byste chtěli slyšet.

Vypuštění luceren

Po kremaci, ale i po pohřbu, se potřebujete symbolicky rozloučit s milovaným. Vyslat jeho duši - létající lampiony - do nebes.

V čem pomáhá: Ceremonie s "nebeskými lucernami" nám pomůže uvědomit si, že náš milovaný odchází kamsi daleko, ale je to cesta míru a my mu na ní pomáháme.

Co potřebujeme: Lucerny (tzv. lampiony štěstí) zajistíme my. Spolu vymyslíme vhodné místo, kde lucerny vypustíme. Pozor, lucerny mohou být vypouštěny jen při bezvětří, mimo zástavbu a letiště. Při špatném počasí budeme mít připravenou náhradní ceremonii, na které se předem domluvíme.

Jak se připravit: Nepotřebujete žádnou přípravu, vše zajistíme.

Vypuštění motýlů

Motýl symbolizuje transformaci, změnu z jednoho stadia existence do jiného. Po kremaci, po pohřbu, nebo i na karu, vypustíme motýly.

V čem pomáhá: Ceremonie nám říká, že odchod našeho milovaného do jiné existence je může být krásný a křehký moment zároveň.

Co potřebujeme: Vše zajistíme my.

Jak se připravit: Nepotřebujete žádnou přípravu.

Rozptyl popela do řeky

Voda symbolizuje očištění duše a svobodu, řeka tok života. Voda odnese našeho milovaného a odplaví náš smutek. Existuje hodně způsobů, jak to provést: můžeme popel rozptýlit. Je možné přidat okvětní lístky nebo věneček z květů, které nám lépe vizualizují odplouvání. Někdo raději naloží popel do malých lodiček, které pouští na vodu, ty postupně odplouvají a poté se rozpustí (a jsou zcela biologicky odbouratelné - jsou z papíru).

V čem pomáhá: Plynutí vody připomíná plynutí času, které nám přináší hojivý klid.
Co potřebujeme: Podle toho, jakou formu si zvolíte, budeme potřebovat například papírové lodičky nebo květinové věnce. Vše zajistíme.
Jak se připravit: Připravte pozůstalé na to, že strávíme nějaký čas v tichém rozjímání u řeky - bývá tam chladněji, především v zimním období doporučujeme se teple obléci.

Heaven and ash

Rozptyl popela do nebe

Rozptylme popel do nebe - v heliovém balonu. Popelem naplníme, spolu s heliem, balon a vypustíme jej. Balon přibližně ve výši kolem 9 kilometrů (na hranici stratosféry) praskne a rozptýlí popel našeho milovaného do nebe.

V čem pomáhá: Rozptyl “do nebe” je jednoduchou, ale krásnou a romantickou metaforou odchodu na věčnost.

Co potřebujeme: Musíme spolu vymyslet místo, kde balon vypustíme (a kde případně provedeme další ceremonie). Pozor, měli bychom se vyhýbat letištím a letovým trasám (vzdušným koridorům).

Jak se připravit: Není potřeba žádná příprava, vše zajistíme.

Navrácení popela zemi

Tato ceremonie dává možnost říci našemu milovanému Nashledanou. Je vhodná například po kremaci bez obřadu. V podstatě jde o pohřeb urny.

V čem pomáhá: U pohřbu máme možnost se loučit postupně (hrobová jáma, rakev, spouštění rakve, zasypání), u kremace nic podobného není. Tento obřad pohřeb nahrazuje.

Co potřebujeme: Urnu s popelem zesnulého, nářadí (rýč, krumpáč) a něco na označení místa, kde je náš milovaný uložen: může to být soška, zvláštní kámen, pítko pro ptáky, nebo i skutečný náhrobek. A především místo na pohřbení: doporučujeme raději místo na soukromém pozemku.

Jak se připravit: Informujte pozůstalé, ať si přinesou luční kvítí, bylinky nebo sušené květiny. Volte spíše menší kytičky.

Propojení se zesnulým

Stává se, že někteří pozůstalí mají se zesnulým nedořešené vztahy, a potřebují se s ním naposledy propojit. Nejčastěji se dělá po formálnějším obřadu, jen v úzkém kruhu několika příbuzných nebo přátel.

V čem pomáhá: Pokusíme se dotáhnout věci, které jsme nestihli za života našeho milovaného: poprosit o odpuštění, poděkovat...

Co potřebujeme: Je dobré, aby místo, kde se ceremonie bude odehrávat, působilo slavnostně. S tím vám osobně pomůžeme.

Jak se připravit: Stačí svolat ty, kteří mají zájem, aby po obřadu ještě chvíli posečkali. 

Přechod do role předka

Tato ceremonie prohloubí naše uvědomění, že náš milovaný už není živým členem naší rodiny, ale už se stává naším předkem.

V čem pomáhá: Vytváří dělicí čáru mezi světem živých a světem mrtvých. Uvědomíme si, že pocházíme z našich předků, a že jednou budeme my předky pro někoho jiného.

Co potřebujeme: Není potřeba žádná příprava

Jak se připravit: Potřebujeme místo, kde nás nikdo nebude rušit a které bude mít trochu slavnostní ráz. Pokud budeme ceremonii plánovat hned po pohřbu, nebylo by dobré, aby se odehrávala například ve stejné obřadní síni.

Heaven and ash

Rozloučení s umírajícím

Tato ceremonie umožní smrtelně nemocným rozloučit se se svými milovanými naplno, ale přitom důstojně, s citem a s grácií.

Rozlučka je velmi individuální a připravujeme ji vždy na míru s umírajícím.

V čem pomáhá: Přátelům a rodině pomůže překonat ostych a vybřednout z běžných floskulí. Umírajícímu pomůže užít si svou poslední party - sám by na tu organizaci už možná neměl sílu.

Co potřebujeme: Vše připravíme spolu, je to velmi individuální.

Jak se připravit: Vše se budeme snažit zajistit za vás.

Pokud nevíte, co chcete, ozvěte se: vše spolu vymyslíme.

Pomůže pozůstalým ceremonie?

jak pohřební ceremonie pomáhÁ?

pomáhá uvědomit si smrt a truchlit

Potřebujeme si uvědomit, že zesnulý tady už doopravdy nebude. K tomu nám pomůže zážitek, na který se nezapomíná, který prožijeme spolu a má silný příběh. A do toho příběhu budeme zapojeni.

pomáhá smířit se se ztrátou

Proces truchlení je dlouhá a složitá věc - určitě jej nenahradí jedna ceremonie. Pomůže jej však nastartovat, pomůže pozůstalým uvědomit si, že jejich milovaný zesnulý je už na lepším místě, ať je to kdekoliv.

zapojí pozůstalé do truchlení

Nejbližší už smrt milovaného do určité míry akceptovali, jsou alespoň schopni a ochotni o ní mluvit. Ale vzdálenější přátelé a rodina často neví, co dělat, je jim to celé nepříjemné, a tak se buď uchylují k floskulím, nebo se pohřbu prostě vyhýbají. Pohřební ceremonie je usměrní.

Vyplňte formulář, zavolejte nebo napište. Ozveme se ještě dnes.

ozvěte se.


Vyplňte formulář, napište nebo zavolejte. Ozveme se ještě dnes.

Napsali o nás